Gaziler Derneği ile Gündeme Dair Röportaj

Wed 26, October 2016 Kategori Günden Yansıyanlar

 

Osmaniyetimes.com’a konuşan Mehmet Emin Esen, soruları yanıtlayarak, düşüncelerini belirtti…

-Vali Kerem Al’ın makamına ziyarette bulunacaksınız. Bu ziyaretin ana konusu nedir.?

19 Eylül Gaziler gününde Vali Bey, Osmaniye’de değildi. Biz Gaziler Derneği Olarak Belediye Başkanımız Kadir Kara’ya plaket sunduk. Vali Beyin yerine ise vekaletinde bulunan Mehmet Öz Beye plaketimizi vermiştik. Bu nedenle Vali Kerem Al’ın makamına nezaket ziyaretinde bulunacağız. Bunun yanında Osmaniye adına Vali Kerem Al, 15 Temmuz’da örnek bir davranış gösterdi. 

Bütün sivil toplum kuruluşlarını, mülki ve idari amirleri etrafında toplayarak Osmaniye’de birliği beraberliği sağladılar. Bütün siyasi partileri yanlarına alarak bizlerinde özlem duyduğu birlikteliği gösterdiler. Bu görüntü memnun ediciydi. Bu sebeplerle, Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak ziyaretimizi gerçekleştireceğiz.

-15 Temmuz hakkında neler söylemek istersiniz.?

15 Temmuz, bizlere Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki birlikteliği hatırlattı. Yaşanılan olaylar karşısındaki halkın mücadelesi bizleri o günlere götürdü. Herkes olaylara karşı farklı bakmıştır, fakat biz Gaziler olarak çok çok farklı baktık. Yeniden bir mücadelenin başladığını, tıpkı Kurtuluş Savaşındaki gibi bir mücadele verildiğini gördük, hissettik. Gazi Mustafa Kemal’in sözlerinde bahsettiği ‘’Harici ve dahili bedbahtlar’’ın, ülkemiz üzerindeki oyunlarını gördük ve yaşadık. Bizlerin baktığı pencereden bakmalarının mümkün olmayacağını düşündüğümüz gençlerin bizleri şaşırttığına şahitlik ettik. Bu yüzden oldukça mutluyuz. 

Gençlerin kutuplaştığını görüyor ve üzülüyorduk fakat söz konusu ülke, vatan olunca hepsinin, bir kez olsun düşünmeden yüreğini ortaya koyduğunu gördük. Ekranlarda bir Bayanın sözleri beni oldukça duygulandırmıştı. Bayan, ‘’Evimiz yok ama Vatanı da kaybetmek istemiyorum.’’ demişti. Yani evsiz yaşanabilir ama Vatansız asla diyordu. Bizler savaşı yaşamış insanlarız. Evsizliğin Vatansızlığın ne olduğunu gördük. Hükümette yaptığım görevlerde ve özel sektördeki görevlerimde, yurtdışını gözlemleme fırsatım oldu. İran-Irak savaşını beş sene Bağdat’ tan takip ettim. Daha sonra 2009 yıllarında 6 aylığına tekrardan göreve gitmiştim. Bir Amerikan Üssünün içerisindeydim görev sebebiyle. 

Oradaki halkın Vatanını nasıl kaybettiğine şahitlik ettim. Önceleri Saddam’ın büstlerini deviren halktan daha sonrasında Saddam’ı aradıklarını dinledim. Onlar bunları söylerken ağlıyorlardı tabi bende ağladım. Çünkü namus çok önemli bir şey. İnsanlar her şeyini kaybedebilir ama namusunu ve Vatanını kaybederse her şey bitmiştir. Ben o insanların anlattıklarından çok etkilendim. Yine Yemende iki ailenin, iki kabilenin çarpışmasına şahitlik ettim. Bu çok üzücü bir durum. Bu yüzden yaşanılan olaylar bizler için çok önemlidir.

-Peki son olarak sözlerinize eklemek istediğiniz bir şey var mı.?

Allah kimseyi Vatansız etmesin, son olarak bunu söylemek isterim. Tüm temennimiz budur.


Son Guncelleme: Thu 27, October 2016
  • Ziyaret: 826
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://osmaniyetimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.