Hasanbeyli'de mantarcılığa genç çiftçi eli değdi

Fri 21, October 2016 Kategori Hasanbeyli
Hasanbeyli ilçesi Merkez Mahallesinde Kadın Çiftçimiz Aslı ÖZKAN 2016 yılında Genç Çiftçi Hibe Projesinden faydalanarak 1000 metrekare alanda İstiridye mantarı yetiştirmeye başladı.

İlçe Müdürü Veyis TUNCER ve Ziraat Mühendisi Salih KARAKÜÇÜK istiridye mantarının yetiştirildiği işletmeyi ziyaret etti. Kadın çiftçimize olgunlaşma aşamasında olan ve kısa zamanda pazara sunulacak istiridye mantarının bakım uygulamaları, sulama, iklimlendirme, hijyen, hasat ve mantarhanede uyulması gereken kurallarla ilgili uygulamalı eğitim verildi.

Mantarhane sahibi Aslı ÖZKAN bu işi severek yaptığını, evden uzaklaşmadan aile bütçesine katkı sağlayabileceğini, pazarlama sıkıntısı yaşamadığını ve talebin artması durumunda işletmesini büyütmeyi düşündüğünü belirtti.

İlimizde son zamanlarda vatandaşlarımız tarafından yetiştiriciliğine büyük ilgi duyulan mantarcılık konusunda Hasanbeyli İlçe Müdürlüğümüz tarafından 2017 yılında kurs açılması planlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği uzmanlık ve hassasiyet isteyen bir konu olduğundan gerekli bilgiye sahip olmadan yetiştiriciliğe başlanmaması gerekmektedir.

Son Guncelleme: Sat 22, October 2016
  • Ziyaret: 920
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://osmaniyetimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.