DOĞAKA 2012 yılı mali destek programı sonuçlarını açıkladı

Sat 20, April 2013 Kategori Güncel
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) 25 Aralık 2012 tarihinde teklif çağrısına çıktığı 2012 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı sonuçlarını açıklandı. Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’tan 114 projeye toplamda 28 milyon 191 bin 945 lira kaynak verilecek.

DOĞAKA Genel Sekreter vekili Onur Yıldız, 30 milyon TL bütçeli program kapsamında, 11 adedi son başvuru tarihi ve saatinden sonra alınan proje olmak üzere toplam 215 proje başvurusu yapıldığını ve geçerli 204 projenin 114’ünün başarılı bulunduğunu dile getirdi.

Proje başvuru sayısı itibari ile başarı oranının yüzde 56, Ajans tarafından sağlanacağı ilan edilen kaynak itibari ile ise başarı oranının yüzde 94 olduğunu ifade eden Yıldız, "Hatay ilinden 50, Kahramanmaraş ilinden 52 ve Osmaniye ilinden 12 olmak üzere toplamda TR63 bölgesinden 114 proje başarılı bulunmuş olup ve bu projeler için 28 milyon 191 bin 945 TL’lik kaynak sağlanacaktır. Başvuru sahiplerinin katacağı en az yüzde 50 oranındaki eşfinansman ile birlikte bölgemizde toplam 57 milyon 191 bin 945 TL’lik kaynak harekete geçirilmiş olacaktır” dedi.

Proje başvurularının alınmasından sonra yapılan değerlendirme hakkında da bilgi veren Yıldız, "Ön inceleme, dış uzman değerlendirmesi, değerlendirme komitesi, ön izleme ve bütçe revizyonu aşamalarından geçen projelerin nihai listesi DOĞAKA Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır.” diye konuştu.

Yıldız, 114 başarılı projenin uygulanması sonucunda, 820 adet yeni makine alınması, proje sahibi işletmelerde yaklaşık % 50 üretim kapasitesi artışı, yaklaşık yüzde 37 ihracat artışı, 104 adet yeni marka, patent, endüstriyel tasarım ile tescilli yeni tasarım belgesi alınması, 226 adet yeni ürünün üretimine başlanması, 89 kalite sertifikasının alınması ve 23 yeni tesisin kurulmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Başarılı başvuru sahipleri ile önümüzdeki günlerde sözleşme imzalanacağını ifade eden Yıldız, proje uygulamalarına sözleşme imzalandıktan sonra başlanması gerektiğine dikkat çekti.

Başarılı proje listesine www.dogaka.gov.tr adresinden ulaşabileceğini belirten Yıldız, Mali Destek Programına başvuran işletmelere ilgileri için teşekkür etti.
Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 883
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://osmaniyetimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.