Bu Kadar Seçim Farkı Olur Mu?

Wed 14, August 2013 Kategori Köşe Yazarlar


Şükrü Tozluklu
stozluklu@gmail.com

Geçen gün Adana’ya gittiğimde gördüklerim beni oldukça şaşırttı. Belediye başkanlığı seçimlerinin ne zaman yapılacağını bilmeyen biri sanır ki bu hafta seçim olacak. Şehrin her tarafı belediye başkan aday adaylarının afişleri ve bilboardları ile donatılmış. Birkaç partinin değil seçime girecek tüm partilerin aday adayları seçim çalışmasını çoktan başlatmış. İktidar partisinden ve muhalefet partisinden başkanlığı düşünenler kendilerini halka tanıtmak ve projelerini anlatmak için kapsamlı bir tanıtım çalışmasına girmişler. 90 km uzaklıktaki Adana’da seçim çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken Osmaniye’de ki hareketsizliğin sebepleri neler olabilir ki?


Adana ve Osmaniye birbirine komşu il olsa da iki şehrinde farklı özellikleri var. Adana’da ki durumu analiz etmekten ziyade ilimiz üzerinde yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Adana için birkaç cümle etmeden geçmekte doğru olmaz sanırım. Bildiğiniz gibi Adana Büyük Şehir Belediyesi’nde Zihni Aldırmaz vekâleten başkanlık görevini yürütüyor. Aytaç Durak 4 dönemi üst üste olmak üzere toplam 5 dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmeyi başarmıştı. 2009 yerel seçimlerinin hemen ardından başlayan hukuki süreçte 2010 yılında başkanlık görevinden alınmıştı. Son seçimlerde birbirine çok yakın oy alan üç parti ( MHP, Ak Parti, CHP ) yine seçimlerin favorisi durumunda. Buda seçimlerin Adana için zor ve çetin geçeceğinin önemli bir göstergesi.

Gelelim Osmaniye’ye. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den dolayı ülkemizde seçim sonuçlarının en çok merak edildiği illerin başında Osmaniye’de gelmektedir. MHP’nin kalesi bir şehirde seçimlerin kolay geçmesini sanırım hiç kimse beklemez ve böyle bir beklenti içerisinde de olmaz.Son 30 yıldır yapılan seçimlerde ya birinci yada ikinci parti konumunda olan MHP 2014 yerel seçimlerinde mevcut belediye başkanlığını yeniden kazanmak isteyecektir. Belediye Başkanı Kadir Kara tekrar başkan adayı olmak istediğini açık bir dille ifade ediyor. MHP’de bazı aday adaylarının ismi konuşulsa da bana göre Kadir Kara partisi tarafından yeniden aday gösterilecek. Adaylık açıklamasının da Eylül yada Ekim ayı içerisinde yapılacağını düşünüyorum. Bahçeli’nin Başkan Kadir Kara’nın çalışmalarından övgüyle bahsetmesi aday adaylığı düşünenleri sessiz bir bekleyişe itmiş durumda. Dolayısıyla Kasım ayına kadar MHP’de belediye başkan aday adayının ortaya çıkacağına ihtimal vermiyorum. MHP parti içinde sıkıntılara yol açmamak ve mevcut başkanı yıpratmamak için 2-3 ay içinde Kadir Kara’nın adaylığını açıklayacaktır.


2014 seçimlerinde sürpriz yapmaya hazırlanan CHP, 2009 yılında başkan adayı olan Mimar Haydar Aktürk ile seçmenin karşısına çıkacak. Partinin tek ve ortak adayı olan Aktürk uzun süredir seçim çalışmalarına devam ediyor. CHP bu seçimde öyle sanıyorum adayını öne çıkaracak ve halkın karşısına da proje ve kadro ile çıkacak. MHP’deki emanet oyları yeniden almak ve yeni seçmenin de tercihini kazanmak için seçim stratejisi belirleyecek. Haydar beyin geçen süredeki performansı sadece kendi partilileri tarafından değil diğer partiler tarafından da takdir ediliyor. Bana göre şahıs olarak yaptığı çalışmalar çoğu parti çalışmasından daha fazla. Şahsı için iktidar partisinin adayı olsa seçimin favorisi olur değerlendirmeleri her yerde yapılıyor. Bu saatten sonra bunun gerçekleşme ihtimali tamamen ortadan kalkmış durumda. CHP, seçimlerde partiye değil adaya oy verin vurgusu ile seçmenden oy isteyecek. Osmaniye’nin mevcut siyasi gerçeğinde çok zor gibi görünse de CHP dışındaki herkesin de sevip saydığı bir isim olan Haydar Aktürk bakalım o kitlelerin oyunu almayı başarabilecek mi?


Kim ne derse desin Osmaniye’de seçimin sonucunu Ak Parti’nin adayı belirleyecek. CHP’nin adayının kesin MHP’nin adayının ise belli gibi olduğu şu ortamda herkes Ak Parti’nin adayını bekliyor. İktidar partisinde Osmaniye Belediye Başkanlığı için 11-12 aday adayının ismi geçse de bana göre 3-4 kişi dışındakilerin hiç bir şansı yok. Bu kadar kesin yargıya nereden varıyorsun diyenlere ancak şunu söyleyebilirim kamuoyunda olmayan yada partisinin desteğini almayan bir aday adayı sizce hiç aday gösterilir mi? Ak Partili olduğunu tescil ettirme derdinde olanlar bir makamda ise onu korumak yada bir makam beklentisi varsa da onu gerçekleştirmek için aday adayı olurlar. Bu seçimde hiç şansı olmadığını bile bile aday adayı olup bir sonraki seçimin hesabını yapanlar yok mu? CHP’nin Mimar Başkan Adayı MHP’nin de mevcut İnşaat Mühendisi Başkanı varken iktidar partisi hiç sıradan bir aday koyar mı? 2010 yılında yapılan referandum ve 2011 yılında yapılan genel seçimlerde birinci parti olan Ak Parti işi şansa bırakır mı? Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir ankette MHP % 42, Ak Parti ise % 41 görünüyor. Bu tablo seçimin bıçak sırtında olduğunun çok önemli bir göstergesidir. Bir olan CHP ve toparlanmaya başlamış MHP karşısında Ak Parti dağınık bir görüntü veriyor. Bizim adayımız kim olursa olsun seçimi kazanırız düşüncesinde olan Ak Partililer şunu çok iyi bilmeliler ki yanlış hesabın Bağdat’tan döndüğünü seçim akşamı çok iyi anlayacaklardır.


Ak Parti, CHP ve MHP’de durum böyle iken Adana’daki hareketliliği beklemek sanırım doğru olmaz. Aday adayları sosyal medya üzerinden yürüttükleri çalışmaları ne kadar yeterli buluyorlar onu da onlara sormak gerek. Seçimlere 7-8 aylık bir zamanın kaldığı şu günlerde aday adayları bugünlerin kıymetini iyi bilmelidir. Çünkü aday adayları için önümüzdeki 3 ay çok önemli. Ondan sonra çok şey yapsalar da fazla bir şey ifade etmeyecektir. O yüzden geç kalmadan biran önce aday adaylıklarını açıklamalılar diye düşünüyorum. Partilerin yapacağı kamuoyu anketleri ile halkın aday adaylarını değerlendirmesi için önümüzdeki 3 ayın çok belirleyici olacağı kanaatindeyim.


Selam, saygı ve muhabbetle…

Son Guncelleme: -/-
  • Ziyaret: 2822
  • (Suanki Oy 2.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 1
  • 0 0
  • Share on Twitter Share on facebook


Yazarın Diğer YazılarıBüyükalaca, OKÜ ve Osmaniye İçin Şans - 2
Büyükalaca, OKÜ ve Osmaniye İçin Şans - 1

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Af Medya’ya aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece “http://osmaniyetimes.com” tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.